PDA

View Full Version : צעד "יווני". מאת: ברכה כהן

Nina
29th August 2012, 03:41 AM
צעד "יווני". מאת: ברכה כהן

חלק בלתי נפרד מתרבות יוון המודרנית והעתיקה הוא הריקוד היווני ,

בדיוק כמו המוזיקה שמלווה את העם היווני לדורותיו בשמחות ובעצב כך גם הריקודים היוונים משקפות ומלוות תחושות רגש,
אחת המטרות העיקריות של הריקוד בתרבות יוון היא ליצור הזדמנות לקרב את בני האדם: בחגים ,בשמחות,ואף למטרות חיזור.
ביוון לרקוד היווני מקום של כבוד שלא נופל מהכבוד שרוחשים למוזיקה ,אחד המחזות המרגשים ביותר בעיני הוא כמה תרבות המחול היווני חזקה בקרב הצעירים ואיך הם מיד מתארגנים במעגלים לריקודי "הניסיוטיקה"(ריקודיי האיים) או פוצחים בריקוד "זייבקיקו"(ריקוד סולו) למשמע המוזיקה המתאימה,ממועדוני ה"בוזוקיה"(המוסיקה החיה) ועד לברים השכונתיים.

יש עשרות ריקודים יוונים שבעיקר מאופיינים לפי האיזורים הגאוגרפים במדינה ולימודי הריקוד נלמדים שנים גם במסגרת בתי הספר הציבוריים (כחלק מתוכנית הלימודים)וכמובן במסגרת הפרטית, החתנים מקפידים לקחת כמה שיעורי ריענון בריקוד ה"זייבקיקו" לפני "היום הגדול" וחברות וחברים טובים מתאמים ביניהם את ריקוד "החספיקו" (ריקוד שורות עד 4 אנשים) כדי שיכלו לרקוד בהיזדמניות השונות .

במסגרת שנותיי בבית הספר הגבוה למחול "בת-דור" התוואדתי לעובדה שבבתי הספר הטובים בעולם ללמודי המחול מלמדים ריקודים יוונים (גם כאן כחלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים) ,

התלמידים נבחנים בריקודים היוונים וגם אם אינם "מתמחים" בריקודים ספציפים אילו עדיין הדרישה הבסיסית לידע בריקודים היוונים היא חובה המעידה על חשיבותם בעולם המחול בכלל, גברת ג'נט אורדמן ז"ל (מייסדת להקת המחול המיתולוגית ) נהגה לשתף אותי בכל הזדמנות בעובדה זו וגם סיפרה לי שהריקודים היוונים היו אהובים אליה במיוחד J

ביקור חובה באתונה הוא בבית הספר ומוזיאון המחול "דורה סטרטו" למרגלות האקרופוליס
www.grdance.org (http://www.grdance.org/) במתחם זה תוכלו גם להנות ממופע מחול יומי באמפי של הבית ספר על ידי חברי הלהקה וגם להבין קצת יותר את מיקום המחול בתרבות יוון,
אותי כנערה לקחה לשם אמא של חברתי הטובה - הגברת קטרינה אגרפוטיס ,שהדגישה בפניי שוב ושוב שהריקוד היווני הוא גאוות יוון והיא מקפידה לבקר במקום באופן קבוע ולהתעדכן ומאז כך גם אני ....

שלכם

ברכה כהן

* כל הזכיות שמורות